Interjú Enyedi Fruzsinával

2025. 02. 06.

Enyedi Fruzsina, az eNET tanácsadója, munkája és tanulmányai során is kiemelten foglalkozik az ESG témakörével. Már egyetemista korában is érdekelte a fenntarthatóság és azóta is motivált, hogy ezen a területen tevékenykedjen.

Az Interjú során Fruzsina megosztja, hogy pontosan milyen kutatást végez, ez hogyan kapcsolódik az eNET-es munkájához, és hogyan látja az ESG jelenlegi és jövőbeli helyzetét hazánkban és globálisan.

Mióta dolgozol az eNET-nél, és milyen pozícióban tevékenykedsz? Kérlek, mesélj a szerepkörödről, valamint arról, hogy milyen projekteken dolgoztál eddig!

Másfél éve dolgozom az eNET-nél, ahol a delivery üzletágban tevékenykedek tanácsadóként. Fő feladataim közé tartozik a környezeti-társadalmi hatáselemzések készítése, valamint megvalósítási tanulmányok írása. Több digitalizációval kapcsolatos projektben vettem részt, amelyekben főként a környezeti vonatkozású fejezeteket készítettem. Kedvenc feladataim közé tartozott, amikor klímareziliencia vizsgálatokat végeztem. Céges szinten nyitunk jelenleg az ESG téma felé, így ennek a jogszabályi hátterét próbálom minél jobban megismerni.


Miért tartod az ESG-t fontosnak, és milyen személyes élmények vagy szakmai inspirációk vezettek ehhez a témához?

Már az egyetem elején tudtam, hogy olyan témával szeretnék foglalkozni, ami környezeti vagy társadalmi vonatkozással bír. Leginkább az foglalkoztat, hogy ezt a két aspektust egyben tudjam vizsgálni. Az eNET-es tanácsadói karrierem során lehetőséget kaptam, hogy foglalkozhassak a vállalati fenntarthatósággal, és mélyebben beleáshattam ebbe a témakörbe is.

Milyen tanulmányokat folytatsz?

A Szegedi Tudományegyetemen végeztem geográfusként. A PhD képzést 2019-ben kezdtem el és már sikeresen abszolváltam, így most írom a disszertációmat.

Tudnál mesélni a disszertációd témájáról?

A disszertációban városi környezeti problémák társadalmi hatásait vizsgálom, kiemelten a városi környezeti zajterhelésre vonatkozóan, mely közel áll az ESG témaköréhez. A témával már régóta, az alapszakos szakdolgozat megírása óta foglalkozom. Már ekkor a zajszennyezést találtam a társadalmi hatással bíró városi környezeti problémák közül a legizgalmasabbnak, mert ez a városi probléma nagyon sok embert érint, mindenkinek van róla véleménye, de mégsem kap elég figyelmet. Az ESG szorosan kapcsolódik ehhez, hiszen az is a fenntarthatóságon alapul, csak az ESG esetében ezt vállalati szempontból kell vizsgálni, míg a disszertációban települési szinten vizsgálom a problémát.

Mik a jövőbeli terveid a munkád és az ESG-t illetően?

Ha teljesítettem a rövidtávú célomat, a disszertációm befejezését, akkor a hosszútávú célomra fogok fókuszálni, ami a megszerzett tudás kamatoztatása az ESG projektekben. A PhD képzés legnagyobb pozitívuma, hogy egy nagyon erős és mély módszertani hátteret kaptam, amit tudok hasznosítani a mindennapi munkáim során is. Ez nem csak az ESG-vel, hanem bármely más, akár digitalizációval kapcsolatos projektnél is a javamra fog válni.

Milyennek látod az ESG jövőjét? Hogyan változhat ez a terület a következő években, és milyen szerepet játszhat benne az eNET?

Alapvetően úgy gondolom, hogy minden vállalatnál a felsővezetésen múlik, hogy sikeresen tudják-e adaptálni az ESG-t, vagy sem. Ha az adott vállalat nem érzi magáénak a kérdést, akkor nem lesz valós haszna és jelentős következménye. A nagy nettó szén-dioxid kibocsátással rendelkező cégek zöldebb működés felé való terelése nagyban befolyásolja a jövőnket. Ehhez fel kell tárni számukra, hogy milyen lehetőségeik vannak a változásra. Ebben segít az eNET, amely gyorsan adaptálódó cég, szóval minden ilyen irányú változási törekvést hatékonyan fog tudni segíteni a jövőben is, a kisebb cégektől a nagyokig.

Hogyan látod az ESG területén belül Magyarország helyzetét nemzetközi összehasonlításban?

Az ESG szabályozás jelenleg hazánkban szigorúbb, mint nemzetközi fronton. Ennek egyik oka, hogy Magyarország szeretne élen járni a vállalatok fenntarthatósághoz történő adaptálódásában. Emellett az ország szeretné védeni a saját piacait és vállalatait a külső negatív hatásokkal szemben. Ezek alapján Magyarország ESG-hez fűződő viszonya pozitív és egyelőre az átlagnál szigorúbb szabályozások vannak érvényben.

Ha érdekel az ESG transzformáció, akkor az alábbi linken részletesen olvashatsz arról, hogy az eNET hogyan tudja segíteni a vállalatok fejlődését ezen a területen: ESG transzformáció – eNET Magyarország Kft.