Karrierút lépésről lépésre

2024. 10. 30.

Hogyan válik egy gyakornokból főállású munkavállaló? Feltóti Cintia, az eNET adatelemző tanácsadója, karrierjét gyakornokként kezdte a cégnél, majd kitartó munkájával tanácsadói, gyakornok vezetői és mentori szerepbe lépett elő. Ismerd meg inspiráló történetét, amely bemutatja, hogyan lehet lépésről lépésre építeni a karriert egy támogató vállalati közegben!

Az interjú során Cinti megosztotta velünk tapasztalatait a gyakornoki évekről, a kezdeti kihívásairól, valamint jövőbeli céljairól és törekvéseiről a vállalaton belül.

Először is, mesélnél egy kicsit magadról és a jelenlegi szerepedről a vállalatnál?

Immáron 4 éve erősítem az eNET csapatát, pályafutásomat a cégnél gyakornokként kezdtem, jelenleg pedig teljes foglalkoztatásban tanácsadóként az adatelemzés szakterülettel foglalkozom. Továbbá, gyakornok vezető és mentor pozíciót is betöltök, melyek során a gyakornokok fejlődését és munkáját támogatom.

Hogy teltek a gyakornoki éveid a vállalatnál? Milyen feladatokat láttál el?

Négy évvel ezelőtt jelentkeztem a céghez gyakornokként. Ekkor még a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatója voltam szociológia szakon és nagyon szerettem volna a tanulmányaimmal összefüggő szakmai tapasztalatot szerezni. Ezért esett a választásom az eNET-re, ahol kezdetben sok piackutatási, tanulmányírói és kutatási feladattal foglalkozhattam. Ezeknek keretében részt vehettem különböző kérdőíves felmérésekben, valamint interjúk készítésében. Ebben az időszakban átlagosan heti 20 órát dolgoztam, de ez igen változóan oszlott el, ugyanis a vállalat nagyon rugalmas e tekintetben, figyelembe veszi a gyakornokok iskolai kötelezettségeit, mint például a szorgalmi, vagy vizsgaidőszakokat, így van lehetőség egyensúlyban tartani az iskolai és a munkahelyi elfoglaltságokat.

Mik voltak az első benyomásaid, amikor elkezdted a munkát a cégnél?

Már a kezdetektől érezhető volt, hogy a vállalatnál mindenki rendkívül segítőkész, és nagy hangsúlyt fektetnek a gyakornokok beilleszkedésére. Ez nemcsak a mentorprogram révén valósul meg, hanem a tapasztaltabb kollégák aktív bevonásával is. Az eNET számára kiemelten fontos, hogy a gyakornokokat támogassák az első lépéseikben, és folyamatos visszajelzést kapjanak, hiszen ez biztosítja számukra a fejlődést. Összességében úgy gondolom, hogy kiváló gyakornoknak lenni ebben a csapatban, hiszen a közösségben mindenki arra törekszik, hogy segítsük egymást, ami által rengeteget lehet tanulni és fejlődni.

Volt-e valamilyen kihívás, amivel szembe kellett nézned gyakornoki időszakod alatt?

Azt gondolom, hogy mindig azok a legnehezebb feladatok, amelyeket először csinálunk, és amelyekkel kapcsolatban még nem rendelkezünk tapasztalattal arról, hogy hogyan kezdjünk neki vagy hogy milyen struktúra alapján lenne érdemes haladni. Így gyakornokként és a jelenlegi munkakörömben is minden új feladat egyben kihívást is jelent, aminek megoldása minden esetben fejlődéssel jár. Amire kimondottan emlékszem, mint nagyobb kihívás, az az első, vezetőknek szóló, projekt eredményeket tartalmazó prezentáció elkészítése volt. Ezekben a feladatokban a mai napig az jelent nehézséget, hogy általában röviden és lényegre törően kell összefoglalni egy terjedelmesebb anyagot úgy, hogy azokat a legértékesebb információkat tartalmazza, amelyek majd a vezetők munkáját tudják támogatni a további folyamatok során.

Beszéljünk egy kicsit arról, hogy hogyan váltál gyakornokból teljes munkavállalóvá.

Viszonylag hosszú ideig voltam gyakornok, ugyanis még tanuló voltam és az egyetemi elfoglaltságok mellett ideális volt a gyakornoki munkavégzésre jellemző rugalmas időbeosztás. Az alapképzésem utolsó éve előtt kezdtem el az eNET-nél dolgozni gyakornokként. Majd a Károli Gáspár Református Egyetem társadalmi-viselkedéselemzés szakán a big data elemzés specializáción folytatott mesterképzésem utolsó félévében léptem be teljes munkavállalóként, mikor már csak a szakdolgozatom leadása volt hátra. Először csak részmunkaidőben, majd a félév végét követően a mesterdiploma megszerzése után teljes munkaidőben.

És mit kell tudni a gyakornoki vezető és mentor szerepkörödről?

Ebben az évben merült fel az igény arra, hogy legyen valaki, aki koordinálja és nyomon követi a tanácsadó gyakornokok feladatait és fejlődését, valamint javaslatot tesz a gyakornoki és mentori program kereteinek fejlesztésére, így gyakornok vezetőként leginkább ezekkel a feladatokkal foglalkozom.

Mentorként pedig már egy éve támogatom egy gyakornok munkáját, aki szintén az adatelemzés iránt érdeklődik. Az ilyen jellegű feladatok mellett tanácsadói munkákban is gyakran dolgozunk együtt. Legyen szó elemzői, vagy általános tanácsadói feladatról, minden esetben az a célom, hogy iránymutatást és szakmai támogatást nyújtsak a feladatvégzés során, elakadás esetén pedig megoldásokkal tudjam segíteni a továbbhaladást. A szakmai támogatás mellett, a gyakornok kolléga integrációját is igyekszem elősegíteni, ugyanis a mentoroknak nagy szerepük van abban, hogy a gyakornokok megismerjék a vállalatot, a cég működését és minden felmerülő kérdés esetén általában a mentorok azok, akik felé először fordulnak. Ugyanakkor, többször előfordul, hogy a mentor és a mentorált külön feladatokon dolgoznak, de ezekben az esetekben is folyamatos a kapcsolattartás közöttük.

Ha kicsit visszatekintünk a múltba, mi az, amire a legbüszkébb vagy a karriered során?

Legbüszkébb arra vagyok, amikor a munkavállalóvá válásom után egy projektben először kellett szakmai koordinátor feladatokat ellátnom. Ebben a projektben a projektvezetővel és két gyakornokkal dolgoztam együtt. Itt a szakmai megvalósítást érintően én koordináltam, hogy hogyan, milyen konkrét elemzési módszerekkel fogunk eljutni a problémától a megvalósításig és az eredményekig. Erre nagyon büszke vagyok, ugyanis jól sikerült a projekt és nagyon sokat tanultunk belőle mindannyian.

Milyen céljaid vannak a jövőre nézve, akár a saját karrieredet, akár a vállalatot illetően?

Szeretnék még jobban elmélyülni a szakmában, hiszen nagyon szeretem a tanácsadói, valamint az adatelemzői feladatokat egyaránt. Legfőbb célom a folyamatos fejlődés és tanulás, illetve, hogy a cégen belül adódó lehetőségeket maximálisan kihasználjam. Hosszútávon pedig szeretnék szakmai vezetői irányba elmozdulni és minél több felelősséget vállalva sok sikeres projektben részt venni.

Érdekel az eNET gyakornoki programja?! Részleteket itt találsz: https://enet.hu/gyakornoki-poziciok/

#eNETeam #eNETMagyarorszag #eNET